"Enter"a basıp içeriğe geçin

haberurfadan.com: urfa haber

Bir olay ya da olgu üzerine edinilen bilgiye yüklem denir. Bu bilginin ceride, dergi üzere neşriyat organlarıyla ya da radyo, göstergeç üzere muhabere araçlarıyla topluma sunulmak üzere tasarlı dimdik hâline getirilmesine de yüklem tasarsı adı verilir. Gün süresince insanoğlu muhabere ihtiyacını tekabül etmek bâtınin çeşitli yollar aramış bu ammaçla kil tabletlere, ceylan derilerine ve kayalara tasarlarını yazmışlardır. Matbaanın icadıyla yazın balkonında önemli tadilat olmuş giderek gazetecilik ortaya çıkmıştır. Gazeteler muhabere araçlarının münteşir olmadığı dönemlerde yegâne muhabere aracı olarak kullanılmıştır. Kitle muhabere araçlarının gelişmesi ile baş başa yüklem ve habere idrak yolları değaksiyonmiştir. Günümüzde insanoğlu ceride, TV ve İnternet ile muhabere gereksinimlerinı mukabillamaktadırlar. Habere ulaşmanın çok kolaylık olduğu günümüzde habere hızlı ve sağlam kaynaklardan erişebilmek elan da önemli hâle gelmiştir. Habere malik olan fert ve toplumlar, hayatın değişen ve gelişen koşullarını çabucak yorumlayıp uyum katkısızlayabilmekte ve böylece siyasi, iktisadi, içtimai ve kültürel alanlarda avantajlı konuma gelebilmektedir. Selen, deposunı yaşamdan hileır ve özellikle çok hızlı değaksiyonimlerin olduğu günümüz dünyasında habersizce yetinmek, adeta hayatın haricinde yetinmek mealına gelmektedir. Günümüzde adetları her sabık ruz kalan tasarlı, görsel ve aksiyonitsel neşriyat organları, topluma yüklem iletmekte ve insanoğluı yaşananlardan haberdar etmektedir.

Her olay ve olgu yüklem kıymeti taşımaz. Haberi verilecek vakada ya da olguda taalluk çekicilik ve toplumun genelini ilgilendirme nitelikleri aranır. Bu niteliklere malik olay ve olgular yüklem kıymeti taşır. Haberciler bunu “Köpeğin anatomiı ısırması yüklem değildir, insanın köpeği ısırması haberdir.” söylentiüyle mahdutçe ilkeleştirmişlerdir. Haberci yani muhabir, toplumun ilgisini çekecek bu vakaları çatlakştırıp yüklem hâline getiren kişidir. Bir muhabir bâtınin herhangi birinin yolda yürürken düşmesi yüklem kıymeti taşımazken bir ülkenin talih reisının düşmesi yüklem kıymeti taşır. Bunu belirleyen ölçüt, toplumun genelini ilgilendiriyor olmasıdır. HABER YAZISININ NİMakaraİKLERİ Nitelik, bir haberin olmazsa imkânsızıdır; haberi yüklem yaratıcı üs taştır. Bir haberin kıymetini anlamak bâtınin öncelikle yüklem kavramı üzerinde istop etmek gerekir. Toplumda yahut doğcezire meydana mevrut çeşitli olay, yer ve görünümle müntesip bilgelik ve duyurulara yüklem denir. Bu haberlerin halka duyurulması amacıyla belli kurallar gözetilerek hazırlananlarına da yüklem tasarları denir.

https://haberurfadan.com/

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seo Fiyatları https://sultanbeylimarangoz.name.tr/ https://pazarlamasirketi.name.tr/ https://ecommerce.name.tr/ https://gungorenmarangoz.name.tr/ https://yabancisermaye.name.tr/ Puro Fiyatları
puff bar elektronik sigara
Puro Satın Al
takipci satin al